FVD36H0105M2L
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVD36H0105M2L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVD36H0105M2L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVD36H0105M2L |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP FILM 1UF 20% 305VAC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.71 | $0.525 | $0.36 | $0.285 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $0.24 | $0.225 | $0.21 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | - |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 305V |
| Tolerance: | ±20% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm) |
| Series: | FV |
| Ratings: | X2 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 478-9679 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.807" (20.50mm) |
| Features: | - |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 1µF Film Capacitor 305V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Capacitance: | 1µF |
| Applications: | EMI, RFI Suppression |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVD36H0105M2L, use the request quote form to request FVD36H0105M2L pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVD36H0105M2L.The price and lead time for FVD36H0105M2L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVD36H0105M2L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



