FRN2JT1R00
Buy FRN2JT1R00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRN2JT1R00
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1 OHM 2W 5% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Series:FRN
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Metal Film