FRN1JT7R50
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FRN1JT7R50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRN1JT7R50
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Series:FRN
Resistance:7.5 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Metal Film