FRN12JT1K30
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FRN12JT1K30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRN12JT1K30
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1.3K OHM 1/2W 5% AXIAL
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Series:FRN
Resistance:1.3 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.3 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Metal Film