FRM-25JR-52-560R
Yageo
FRM-25JR-52-560R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FRM-25JR-52-560R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRM-25JR-52-560R
Manufacturer Yageo
Description RES 560 OHM 1/4W 5% AXIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Series:FRM
Resistance:560 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:560DSTR
FRM25JR52560R
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:560 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film