FRCIR08F-32-31S-F80
Buy FRCIR08F-32-31S-F80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRCIR08F-32-31S-F80
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 31POS CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:12-3
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:MIL-DTL-5015, CIR
Packaging:Bulk
Other Names:FRCIR08F3231SF80
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Positions:31
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Ingress Protection:Environment Proof
Features:Cable Clamp, Flame Retardant
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:31 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver
Current Rating:13A