FRCIR06R20-7PF80T108-13
Buy FRCIR06R20-7PF80T108-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRCIR06R20-7PF80T108-13
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG MALE 8POS SILVER CRIMP
Data sheet
Voltage Rating:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:9-35
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Cobalt
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Positions:8
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:Environment Proof
Features:Flame Retardant
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver
Current Rating:13A