FRCIR06R18-12SF80T12-13
Buy FRCIR06R18-12SF80T12-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRCIR06R18-12SF80T12-13
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:18-12
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Positions:6
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Ingress Protection:Environment Proof
Features:Flame Retardant
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:13A