FRCIR030CFFP-24-28S-F80
Buy FRCIR030CFFP-24-28S-F80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRCIR030CFFP-24-28S-F80
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Description CONN RCPT 24POS PNL MNT W/SCKTS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Rated:200VAC, 250VDC
Type Attributes:Environment Proof
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-5015, CIR
RoHS Status:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Positions:24
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Manufacturer Part Number:FRCIR030CFFP-24-28S-F80
Large Diameter Supplied:24-28
Features:Cable Clamp, Flame Retardant
Expanded Description:24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver
Current Rating:13A