FRCIR030-28-16SF80T108-13
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FRCIR030-28-16SF80T108-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FRCIR030-28-16SF80T108-13
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT FMALE 20POS CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:9-35
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Cobalt
Series:MIL-DTL-5015, CIR
Packaging:Bulk
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Positions:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Flame Retardant
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver
Current Rating:13A