FR1113F-TR
Stanley Electric
FR1113F-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FR1113F-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FR1113F-TR
Manufacturer Stanley Electric
Description Led Red Diffused 2SMD R/a
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4432 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wavelength - Peak:635nm
Wavelength - Dominant:626nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Viewing Angle:134°, 150°
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Series:1113F
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Other Names:404-1072-2
FR1113FTR
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Millicandela Rating:50mcd
Lens Transparency:Diffused
Lens Style/Size:Rectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm
Lens Color:White
Height (Max):0.60mm
Features:-
Detailed Description:Red 626nm LED Indication - Discrete 1.9V 2-SMD, No Lead
Current - Test:20mA