FR01KC16P-W-S
NKK Switches
FR01KC16P-W-S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FR01KC16P-W-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FR01KC16P-W-S
Manufacturer NKK Switches
Description SW ROTARY DIP HEX COMP 100MA 5V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 995 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:5VDC
Termination Style:PC Pin
Series:FR01
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:FR01KC16PWS
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000 Steps
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:0.393" (10.00mm)
Height Above Board:0.426" (10.82mm)
Features:-
Electrical Life:10,000 Steps
Detailed Description:Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Current Rating:100mA