FQA65N20
onsemi
FQA65N20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FQA65N20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FQA65N20
Manufacturer onsemi
Description N-Channel Power MOSFET, QFET?, 200 V, 65 A, 32 m?, TO-3P
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14549 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-3PN
Series:QFET®
Rds On (Max) @ Id, Vgs:32 mOhm @ 32.5A, 10V
Power Dissipation (Max):310W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-3P-3, SC-65-3
Other Names:FQA65N20-ND
FQA65N20FS
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7900pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:200nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):200V
Detailed Description:N-Channel 200V 65A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:65A (Tc)