FP30R06W1E3B11BOMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FP30R06W1E3B11BOMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FP30R06W1E3B11BOMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description IGBT MODULE VCES 600V 30A
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
24 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 30A
Supplier Device Package:Module
Series:-
Power - Max:115W
Package / Case:Module
Other Names:FP30R06W1E3_B11
FP30R06W1E3_B11-ND
SP000790722
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
NTC Thermistor:Yes
Mounting Type:Chassis Mount
Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.65nF @ 25V
Input:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Detailed Description:IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 600V 37A 115W Chassis Mount Module
Current - Collector Cutoff (Max):1mA
Current - Collector (Ic) (Max):37A