FNW700R64-18
GE Critical Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FNW700R64-18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FNW700R64-18
Manufacturer GE Critical Power
Description DC DC CONVERTER 28V 700W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.59" L x 2.39" W x 0.50" H (116.6mm x 60.7mm x 12.7mm)
Series:FNW700R
Power (Watts):700W
Packaging:Tray
Package / Case:16-DIP Module
Other Names:109141396
CC109141396
FNW700R6418
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Efficiency:90%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 25A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):25A