FNR2E-0R05F1
Riedon
FNR2E-0R05F1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FNR2E-0R05F1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FNR2E-0R05F1
Manufacturer Riedon
Description RES CHAS MNT 0.05 OHM 1% 80W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Size / Dimension:1.496" L x 1.024" W (38.00mm x 26.00mm)
Series:FNR
Resistance:50 mOhms
Power (Watts):80W
Packaging:Bulk
Package / Case:SOT-227-2
Other Names:FNR 2-T227 0.050 OHM 1% 15PPM
FNR2-T227-0.050F
FNR2-T227-0.050F-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:47 Weeks
Lead Style:M4 Threaded
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.476" (12.10mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:50 mOhms ±1% 80W Metal Foil Chassis Mount Resistor