FNPZR1000B
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FNPZR1000B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FNPZR1000B
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SHUNT 0.1 OHM 0.1% 500W
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Type:Shunt, Battery
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±1ppm/°C
Series:FNP
Resistance:100 mOhms
Power (Watts):500W
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis Mount
Detailed Description:100 mOhms ±0.1% 500W Shunt, Battery Specialized Resistor Metal Foil ±1ppm/°C Chassis Mount