FNA.0B.307.CLWD56Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FNA.0B.307.CLWD56Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FNA.0B.307.CLWD56Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 7POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:-
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:307
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:0B
Packaging:Bulk
Orientation:A
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:7
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell, Lanyard
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Gold
Current Rating:2.5A
Contact Material:Copper
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)