FN9233S1R-10-06
Schaffner EMC, Inc.
FN9233S1R-10-06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FN9233S1R-10-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FN9233S1R-10-06
Manufacturer Schaffner EMC, Inc.
Description PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 23 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs120 pcs
360 pcs600 pcs1080 pcs2520 pcs
Data sheet
Voltage - UL:250VAC
Voltage - IEC:-
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Series:FN 9233
Panel Thickness:0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
Packaging:Bulk
Other Names:802778
FN9233S1R-10-06-ND
FN9233S1R1006
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-2
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Ingress Protection:IP40
Fuse Holder, Drawer:-
Fuse:No
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Features:Bleed Resistor
Detailed Description:Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Current - UL:10A