FMP300FTE73-36K5
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FMP300FTE73-36K5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FMP300FTE73-36K5
Manufacturer Yageo
Description RES MF 3W 1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Series:FMP
Resistance:36.5 kOhms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:36.5 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film