FMP200JR-52-6K8
Yageo
FMP200JR-52-6K8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FMP200JR-52-6K8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FMP200JR-52-6K8
Manufacturer Yageo
Description RES 6.8K OHM 2W 5% AXIAL
(In US Dollars)
2500 pcs5000 pcs12500 pcs
25000 pcs62500 pcs125000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Series:FMP
Resistance:6.8 kOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:6.8KZTR
FMP200JR526K8
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:6.8 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film