FMP100JB-52-1R2
Buy FMP100JB-52-1R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FMP100JB-52-1R2
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1W 5% AXIAL
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Series:FMP
Resistance:1.2 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:1.2 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film