FMP100FTF52-499R
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FMP100FTF52-499R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FMP100FTF52-499R
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1W 1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Series:FMP
Resistance:499 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:499 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film