FMP100FBE52-57K6
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FMP100FBE52-57K6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FMP100FBE52-57K6
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1W 1% AXIAL
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Series:FMP
Resistance:57.6 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:57.6 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film