FMP-50FR-52-180K
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FMP-50FR-52-180K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FMP-50FR-52-180K
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1/2W 1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Series:FMP
Resistance:180 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:180 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film