FLCY11K050B
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FLCY11K050B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FLCY11K050B
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 11.05K OHM 0.1% 1/4W RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±2.5ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm)
Series:FLC
Resistance:11.05 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-25°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):0.264" (6.70mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:11.05 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Radial Metal Foil