FKS2F011001A00JSSD
WIMA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FKS2F011001A00JSSD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FKS2F011001A00JSSD
Manufacturer WIMA
Description CAP FILM 1000PF 5% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:1928-1360
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Detailed Description:1000pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) Radial
Capacitance:1000pF