FKP2O104701G00JSSD
Buy FKP2O104701G00JSSD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FKP2O104701G00JSSD
Manufacturer WIMA
Description CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RAD
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:1928-1295
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
Detailed Description:470pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Radial
Capacitance:470pF