FKN5WSJR-73-5R1
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FKN5WSJR-73-5R1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FKN5WSJR-73-5R1
Manufacturer Yageo
Description RES WW 5W 5% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Series:FKN
Resistance:5.1 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Detailed Description:5.1 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound