FKA2-28089QBMW3F
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FKA2-28089QBMW3F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FKA2-28089QBMW3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FKA2-28089QBMW3F
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 280X89MM 230VAC WIRE
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Width:89.00mm
Weight:7.7 lbs (3.5kg)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:230VAC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.018 in H2O (4.4 Pa)
Size / Dimension:Square - 280mm L x 280mm H
Series:FKA2-28089
RPM:1700 RPM
Power (Watts):51.3W
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:62.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.270A