FKA2-17251QBMT3F
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FKA2-17251QBMT3F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FKA2-17251QBMT3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FKA2-17251QBMT3F
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
(In US Dollars)
504 pcs
Data sheet
Width:50.80mm
Weight:2.3 lbs (1kg)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:230VAC
Termination:2 Terminals
Static Pressure:0.400 in H2O (99.6 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Series:FKA2-17251
RPM:2500 RPM
Power (Watts):20.70W
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:56.6 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.100A