FK26C0G1H683JN006
TDK Corporation
FK26C0G1H683JN006
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FK26C0G1H683JN006 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FK26C0G1H683JN006
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.068UF 50V C0G RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Series:FK
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.068µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:0.068µF