FI-SE30P-HFE-E3000
JAE Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FI-SE30P-HFE-E3000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FI-SE30P-HFE-E3000
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN RCPT 1.25MM 30POS SMD R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:FI
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:30
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Insulation Height:0.083" (2.10mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Shielded, Solder Retention
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:Connector Header Surface Mount, Right Angle 30 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:1A per Contact