FHN0.75NT50
Techflex
FHN0.75NT50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FHN0.75NT50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FHN0.75NT50
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 3/4" X 50' NATURAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.024" (0.61mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Insultherm® Ultraflex
Operating Temperature:-70°C ~ 650°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Fiberglass, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:50.00' (15.24m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Heat Resistant
Features:Clean Cut, Vibration Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Expanded:0.875" (22.22mm)