FHH1.50NT25
Techflex
FHH1.50NT25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FHH1.50NT25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FHH1.50NT25
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1.5" X 25' NATURAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.035" (0.89mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Insultherm® Ultraflex Pro
Operating Temperature:-70°C ~ 650°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Fiberglass, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:25.00' (7.62m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Heat Resistant
Features:Vibration Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded:2.125" (53.97mm)