FHH0.50NT
Techflex
FHH0.50NT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FHH0.50NT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FHH0.50NT
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1/2" X 100' NATURAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Insultherm® Ultraflex Pro
Operating Temperature:-70°C ~ 650°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Fiberglass, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:100' (30.48m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Heat Resistant
Features:Vibration Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Expanded:0.625" (15.88mm)