FHG.3B.308.CYCD10Z
Buy FHG.3B.308.CYCD10Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FHG.3B.308.CYCD10Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:308
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:8
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:13A
Color:Silver
Cable Opening:0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)