FH35C-17S-0.3SHW(99)
Hirose
FH35C-17S-0.3SHW(99)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH35C-17S-0.3SHW(99) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH35C-17S-0.3SHW(99)
Manufacturer Hirose
Description CONN FPC 17POS 0.30MM R/A
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:30V
Termination:Solder
Series:FH35C
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:H122267TR
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:17
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:10
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Flip Lock, Backlock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:Gray
Height Above Board:0.035" (0.88mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:-
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Detailed Description:17 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.2A