FH35-33S-0.3SHW(10)
Hirose
FH35-33S-0.3SHW(10)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH35-33S-0.3SHW(10) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH35-33S-0.3SHW(10)
Manufacturer Hirose
Description CONN FPC TOP 33POS 0.30MM R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:30V
Termination:Solder
Series:FH35
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:580-1503-6-10
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:33
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:10
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Locking Feature:Rotary Lock, Backlock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.035" (0.88mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Detailed Description:33 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.2A