FH33MHJ-65S-0.4SH(10)
Hirose
FH33MHJ-65S-0.4SH(10)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH33MHJ-65S-0.4SH(10) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH33MHJ-65S-0.4SH(10)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 65POS 0.40MM R/A
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:40V
Termination:Solder
Series:FH33MHJ
Pitch:0.016" (0.40mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:HFS465CT
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:65
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:-
Height Above Board:0.047" (1.20mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:65 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.4A