FH33-36S-0.5SH(10)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH33-36S-0.5SH(10) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH33-36S-0.5SH(10)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH33
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:36
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Polyamide (PA), Nylon
Housing Color:-
Height Above Board:0.047" (1.20mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:36 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A