FH28D-68S-0.5SH(98)
Hirose
FH28D-68S-0.5SH(98)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH28D-68S-0.5SH(98) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH28D-68S-0.5SH(98)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 68POS 0.50MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 625 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH28
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Original-Reel®
Other Names:H124632DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Positions:68
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Rotary Lock
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Housing Color:Gray
Height Above Board:0.100" (2.54mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:68 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A