FH26W-35S-0.3SHW(60)
Hirose
FH26W-35S-0.3SHW(60)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH26W-35S-0.3SHW(60) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH26W-35S-0.3SHW(60)
Manufacturer Hirose
Description FFC FPC Connectors Horizontal Mounting Angle Light Brown 0.3 mm Pitch 35 Positions
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16432 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:30V
Termination:Solder
Series:FH26
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:H125801CT
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:35
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:10
Material Flammability Rating:UL94 HB
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Flip Lock
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:Black
Height Above Board:0.039" (1.00mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Detailed Description:35 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.2A