FH26W-29S-0.3SHW(10)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH26W-29S-0.3SHW(10) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH26W-29S-0.3SHW(10)
Manufacturer Hirose
Description CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:30V
Termination:Solder
Series:FH26
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:580-2407-8-10
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:29
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:10
Material Flammability Rating:UL94 HB
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:Black
Height Above Board:0.039" (1.00mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Detailed Description:29 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.2A