FH19SC-26S-0.5SH(05)
Hirose
FH19SC-26S-0.5SH(05)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH19SC-26S-0.5SH(05) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH19SC-26S-0.5SH(05)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 188 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH19SC
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:*FH19SC-26S-0.5SH(05)
HFN526CT
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:26
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.037" (0.95mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A