FH19SC-20S-0.5SH(09)
Hirose
FH19SC-20S-0.5SH(09)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH19SC-20S-0.5SH(09) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH19SC-20S-0.5SH(09)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH19SC
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:580-0502-8-09
FH19SC-20S-0.5SH(09)-ND
H125835TR
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:20
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.037" (0.95mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A