FH19SC-16S-0.5SH(99)
Hirose
FH19SC-16S-0.5SH(99)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH19SC-16S-0.5SH(99) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH19SC-16S-0.5SH(99)
Manufacturer Hirose
Description 0.5mm Pitch, 0.9mm Height, No of Contact 4-50, FPC/FFC Connector, 0.5 A, -55 to 85 , RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30643 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH19SC
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:580-0521-2-99
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Flip Lock
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.037" (0.95mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A