FH18-27S-0.3SHW
Hirose
FH18-27S-0.3SHW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH18-27S-0.3SHW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH18-27S-0.3SHW
Manufacturer Hirose
Description CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:30V
Termination:Solder
Series:FH18
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:HFM27TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:27
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:10
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Locking Feature:Flip Lock
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.071" (1.80mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Low Insertion Force (LIF), Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Detailed Description:27 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.15A