FH12F-18S-0.5SH(55)
Hirose
FH12F-18S-0.5SH(55)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH12F-18S-0.5SH(55) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH12F-18S-0.5SH(55)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH12
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:H124716CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:18
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Polyamide (PA), Nylon
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.079" (2.00mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.18mm
Detailed Description:18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A