FH12F-12S-0.5SH(55)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH12F-12S-0.5SH(55) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH12F-12S-0.5SH(55)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Phosphor Bronze
Termination:Solder
Simplex/Duplex:Brown
Series:FH12
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Plug/Mating Plug Diameter:Beige
Pitch - Connector:50V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:12
Number of Conductors:0.020" (0.50mm)
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:FH12F-12S-0.5SH(55)
Locking Feature:0.18mm
Height Above Board:0.079" (2.00mm)
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:Contacts, Bottom
Expanded Description:12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A